0 ks.
Zpět do kalkulátoru

Jak zaměřit japonskou stěnu:

Japonská stěna je vlastně taková stěna, nebo obdélníková plocha, která v sobě obsahuje jak profil, tak panely se všemi komponenty, proto můžeme k zaměření přistupovat tak, že vše zanedbáme a zadáváme jen šířku a výšku takového obdélníku, kterým si přejeme zakrýt okenní otvor, nebo předěl místnosti.

Stanovení výšky japonské stěny:

Montáž do stropu:

Je dobré si uvědomit, že strop ani podlaha nemusejí být zcela rovné a proto změřte výšku od stropu k podlaze na obou stranách okna a pak od té kratší strany odečtěte 3 až 5 cm aby se panely nedotýkaly podlahy.

Montáž do stěny:

Při měření pro montáž do stěny berte prosím v úvahu, že se Vám při vrtání do překladu okna může kus omítky utrhnout, z toho důvodu je dobré přihlédnout ke stavu omítky a raději vrtat (a tedy i měřit) cca 10 cm nad okno.

Stanovení šířky japonské stěny:

U japonských stěn jsou celkem dvě poměrně podstatné záležitosti, které jsou nutné při zaměření doplnit. První z nich (méně podstatná) je délka ovládání a jeho umístění (jen v případě, že si jej objednáte). Druhou je šíře japonské stěny s ohledem na funkci japonské stěny (toto je důležité!).

Délka ovládání:

Standardní se doporučuje výška mínus 20 cm, ale to je někdy zbytečné. Postavte se k oknu (nebo místu budoucí japonské stěny) a změřte si výšku od budoucího umístění profilu japonské stěny až někam do pasu. Také je vhodné, aby malé děti hned na ovládání nedosáhly a hned jej na sebe nestrhly. 

Šířka japonské stěny:

Šířka je také jen vlastně šířka nějaké "plachty", která má zakrýt to, co si přejete. Podstatné je, a na co nesmíte zapomenout, je fakt, že japonská stěna je složená z panelů, které není vhodné aby při roztažení zůstali v okně. Proto je teba o šíři panelů zvětšit i šíři celé japonské stěny, aby při roztažení bylo dostatek prostoru po straně pro jejich "uklizení". 

Na co dát pozor u japonských stěn

na co dát pozor u japonských stěn

Japonské stěny jsou poměrně novým druhem stínění u nás. Lidé si na ně teprve zvykají, ale již dnes je o ně na trhu poměrně významný zájem. Japonské stěny mají několik specifik, na které je možná dobré být připraveni.

 1. panely mají optimální šířku 600 – 1200 mm užší ani širší se příliš nedoporučují (pokud to není designérský záměr)
 2. řazení panelů je přísně svázané s počtem kolejniček profilu, tedy pokud trváte na 6 panelech, musíte uvažovat minimálně o profilu se 3 kolejničkami.
 3. dva panely by se minimálně v přední části (pohledové) neměli scházet v jedné drážce
 4. panely se překrývají cca o 5 cm (toto nechte na výrobci)
 5. pokud uvažujete o ovládání japonské stěny tahacím systémem, můžete navrhnout jen japonskou stěnu , která má stejný počet panelů jako drážek v profilu (kolejí), nebo dvakrát tolik (opona)
 6. pokud japonskou stěnu tvoříte z více barev, nebo kombinací záclon a závěsů, dobře si vymodelujte roztažený stav, aby se Vám nestalo, že dekorační panel bude na jedné straně vepředu a na druhé vzadu (za záclonou)
 7. pokud uvažujete o tom, že budete japonskou stěnu roztahovat a stahovat, neopomeňte, že minimálně na jedné straně potřebujete prostor odpovídající šíři panelu
 8. panely se standardně navrhují všechny stejné (přesahy nemusíte uvažovat)
 9. pokud navrhujete japonskou stěnu bez tahání, máte možnost nejen větší škály řešení, ale ještě si můžete vybrat, zda budou panely volné, nebo navzájem provázané (vytažením jednoho vytahujete následující atp…)
 10. pokud nevyužijete tahání, je vhodné opatřit první panel „vodící“ tyčkou, pomocí níž japonskou stěnu ovládáte aniž byste se  museli dotýkat (špinit) látky, zvyšujete tak její životnost.
 11. látky japonské stěny se velice snadno šijí, není tedy problém je časem měnit.
©1994-2024 Styltex internetový obchodní dům s bytovým textilem